Lisa Jane Smith - Upíří deníky - Probuzení (čtenářský deník)

20. června 2013 v 23:12 | Alice |  Upíří deníky
Začátek neuvěřitelné, trochu strašidelné, avšak romantické série, kde jde o víc než o lásku, ale i o tajemství.
"... všichni kluci po mně touží, ale já chci jen Stefana. Je krásný, tajemný a do nedávna mě ignoroval a vyhýbal se mi... Asi už vím proč. Má totiž děsivé tajemství, které znám jen já..." (zadní stránka knihy)


Elena Gilbertová je inteligentní, sebevědomá a světlovlasá kráska, královna střední školy Roberta E. Leea, které (stejně jako její mladší, čtyřleté sestře Margaret) zemřeli rodiče a ujali se jí teta Jidith a budoucí strejda Roger. Všechny dívky se jí chtějí podobat a všichni kluci se za ní ohlížejí. Elena cestou do školy měla takový pocit, že ji někdo sleduje. A měla pravdu - ale to, že ji bude pozorovat havran a ještě ke všemu ji bude pozorovat jako člověk, to fakt nečekala. Ale jakmile ho odehnala, mohla jít konečně v klidu do školy.

Elena má pravé kamarádky jen tři. Teď už vlastně jen dvě - Bonnie a Meredith. Caroline ji totiž zničehonic začala nenávidět. Možná za to mohl On.

On je ten tajemný, ne moc vysoký, tmavovlasý cizinec, jak Eleně předpověděla z ruky Bonnie (měla totiž předky v Salemu a babička říká, že Bonnie je čarodějka, jako ona). Zvláštní však je, že chvíli na to přijíždí Porshe 911 Turbo a z něj vystupuje onen cizinec, přesně, jak ho Bonnie popsala. Byl průměrně vysoký, měl tmavé vlasy, italskou bundu a na očích černé brýle. Eleně hned padne do oka, a protože ví, jak na ostatní kluky působí, připraví se k lovu a náhodou se mu připlete do cesty. Jenže on se na ni ani nepodíval. To ji zákonitě naštvalo, a protože ona není zvyklá prohrávat, chce ho dostat, i kdyby ji to stálo život. A jméno toho divného, tajemného mladíka? Stefan Salvatore.

Stefan Salvatore přijel z Itálie do Fell's Church "hrát komedii studenta." On totiž není obyčejný student. Je to upír.

A když při hodině dějepisu s neoblíbeným učitelem Tannerem uvidí Elenu, zkamení. Sice ji nezná, ale její vzhled zná velmi dobře. Jak je to možné? Elena je totiž přesnou kopií upírky Kathrine, která je již mrtvá, kterou miloval Stefan a kterou miloval i jeho starší bratr - Damon. Všechno bylo stejné. Její světlé vlasy, tak světlé, že se skoro třpytí. Její bledá, dokonalá kůže, jež se nikdy neopálí. Její oči, temně modré jako kámen lapis lazuli, který nosila Kathrine, který nosí Stefan a který umožňuje upírům pobyt na slunci.

Elena mezitím rozjíždí lov. Bod číslo jedna - rozejít se s Mattem. Ta těžká část. Ale Matt to vezme celkem dobře - znepokojující však je, že ten stejný havran, kterého viděla Elena první den, když šla do školy, ji pozoroval i teď.

Bod číslo dvě - Meredith a Bonnie zdrží Caroline, protože i ta má o Stefana poměrně velký zájem a Elena Stefana osloví. "Ahoj, jsem Elena Gilbertová a jsem předsedkyní studentské rady. Byla jsem vybrána, abych tě tady provedla. Přece nechceš, abych potom měla nějaké problémy, že jsem úkol nesplnila, že?" opakovala si pořád dokola. Jenže než to stihla doříct, vymluvil Stefan se na konkurz do fotbalového mužstva, který mu nabídl Matt. Pojmenovala si tuto událost "hrozné odpoledne" a vůbec netušila, co má dělat. Proto utekla před tetou Judith. A kam? Za mámou a tátou - na hřbitov.

Hřbitov ve Fell's Church se skládá ze dvou částí - Starý a Nový hřbitov. Její rodiče jsou naštěstí na tom novém, protože ten starý je strašně strašidelný. Tak si tam tedy sedla a plakala. Kéž by tu měla matku, ta by jí poradila, co dělat. Chyběli ji. A navíc tak moc chtěla Stefana, ale on ji ne. A tak i to její silné sebevědomí zemřelo. A proto, když přišly Bonnie a Meredith, jim řekla, že už o Stefana nestojí. Vzdala to. Jenže kamarádky (jak je známo) dělají zázraky. Takže potom, co se trochu zasmály a vrátily Eleně sebevědomí, se mohl rozjet Plán B. Jenže v tu dobu ještě žádný nebyl. Ale kamarádky jí chtěly pomoci, jak jen to půjde, a proto slibovala Meredith a Bonnie na krev, že udělají cokoli, o co je Elena ohledně Stefana požádá. A ona zase slibovala na krev, že nepřestane, dokud ho nedostane.

Dívky si chtěly trochu prodloužit cestu domů, a proto to chtěly vzít přes starý hřbitov. Ale najednou se zvedl strašný vítr a Elena nejspíš viděla znovu toho havrana, co ji pozoruje. A pak je něco pronásledovalo. Elena to cítila. A taky jakýmsi způsobem cítila, že se musí dostat za řeku, musí překročit most. Závod s časem naštěstí vyhrají a mohou jít domů.

U toho vše byl Stefan a takřka určitě v tom větru cítil Síly - "kouzla," která mohou provozovat upíři, pokud zabíjí lidi. A pak tam pod mostem je stařík. Ve špatnou chvíli na špatném místě. Napadne staříka. Ale i když asi nevzal tolik, aby ho to zabilo, stařík se octne v nemocnici a umírá.

Příští den Elena rovnou nechala rozšířit pomluvu o svém francouzském příteli Jean-Claudeovi a o tom, že je Stefan z protinarkotického. A pak Mattovi prozradila, že to jsou jen pomluvy a najednou ji napadl plán B.
Bylo to jednoduché - stačilo jen zařídit, aby Stefan přišel na ples. O to se postaral Matt a jinak bylo potřeba ze sebe udělat princeznu. A tak ji kamarádky udělaly vlasy a ona si vzala krásné, fialové šaty. A fungovalo to. Stefan ji dokonce požádal o tanec. A pak se všechno zhroutilo.

A prsty v tom má Caroline. Protože přesně v tu chvíli přijde na scénu a majetnicky se Stefanovi zavěsí na paži. A tak to Elena vzdala. A teď už nadobro.
A co je nejlepší na tento druh smutku? Alkohol a flirtování. Takže tak trochu pila a tak trochu flirtovala. A to hlavně s Tylerem Smallwoodem. A i ten měl... no, dost vypito, a proto vzal Elenu, svého kumpána Dicka a jeho holku Vickie Bennettovou na hřbitov.

Ale Elena se tam necítila dobře - byl tam hluk a bylo to jakoby ty mrtvé rušili. A proto chtěla pryč - domů. Ale Tyler trval na tom, že musí vidět hrob jeho pradědečka, který byl u založení města, Tyler si je však jistý, že Fell's Church založili Smallwoodi. Ale ten hrob je na starém hřbitově. Ale fajn - jestli ji pak dá pokoj, zvládne to. Ale Tyler ji tam odvedl nejspíš s jiným záměrem. Když už byli totiž u hrobu, začal ji Tyler obtěžovat, ošahávat.

V tu chvíli se však zjevil její zachránce - Stefan. Ztrhla se bitka a řekněme, že Tyler nedopadl dobře. Byl kompletně zbitý, a kdyby Elena neřekla Stefanovi "dost" asi by ho zabil. A pak jí
nabídl odvoz domů.

Ale nejdřív se stavili u něho doma - bydlel ve starém penzionu u lesa pod nájmem paní Flowersové. Nejdřív se šla trochu upravit, a pak obdivovala věci, které měl na nočním stolku - florentiny a další starožitnosti. Jen jedno jí nedovolil - otevřít a prozkoumat malou truhličku. To, co v ní bylo, pro ni bylo záhadou. Když byl k ní pořád tak odtažitý, narovinu se zeptala, proč ji nenávidí. On jí řekl, že to není pravda a pak jí nakonec řekl, že mu připomíná Kathrine. Ale taky řekl ty rozdíly. Úplné maličkosti - třeba, že má o něco světlejší vlasy, méně bledou pleť a takové jaksi jiné, avšak stejné oči - na Kathrine je v nich moc sebevědomí a nesobeckosti. A pak Stefan podlehl - políbili se.

Mezitím se Meredith, Bonnie a Matt vydali hledat Elenu na hřitov. Jenže Elena už byla pryč a na hřbitově byl Dick a Vickie. Jenže Dick byl v bezvědomí a Vickie vyděšená. "Něco," nebo spíš "někdo" ji napadl. Furt cosi mlela o černých očích, které ase vynořily z temnoty.

Když Stefan odvezl Elenu domů a ona ho pozvala dál, byla vevnitř policie. Ale ne kvůli Eleně, ale kvůli Vickie.

Když Bonnie a Meredith viděly Stefana, radovaly se s Elenou. Tak to přece jen vyšlo! A aby se přesvědčily, šly s ní příští den ke Stefanovi. Ale cestou se ještě zastavily u Vickie. A pak začala Vickie řvát, že Elena patří k nim a že je zlá.

A pak konečně došly ke Stefanovi. Ale přímo k němu šla jen Elena - Bonnie a Meredith si povídaly s paní Flowersovou. A potom Stefan musel odejít - a nechal tam Elenu samotnou. Jenže to by nebyla ženská zvědavost, kdyby neprozkoumala tu tajemnou truhličku na jeho nočním stolku. Nejdřív to vypadalo, že tam není nic. Ale když se pořádně podívala, byl tam úhledně složený kousek nějaké látky broskvové barvy. Její stuha. Tu ztratila ten večer, když byly s Bonnie a Meredith na hřbitově. To znamenalo, že už tehdy se o ni zajímal. Takže si to potom zákonitě zapsala do deníčku.

A pak se začal nebezpečně rychle blížit Halloween. A každý Halloween pořádala střední škola Roberta E. Leea charitativní akci "strašidelný hrad," kde se platí vstupné. A každý rok dělají výzdobu právě Elena, Meredith, Bonnie a dřív ji dělávala i Caroline. Většinou se konala ve srubu uprostřed lesa, ale kvůli útokům byla přeložena do tělocvičny. Takže holky plánovaly výzdobu až do večera. Už byla venku tma a najednou zhasly světla. Takže Meredith a Bonnie šly za školníkem panem Shellbym a Elenu nechaly samotnou. A pak najednou zvuk! A pak se vynořily z temnoty temné oči, jako u Vickie. Ale potom se z toho vyklubal, normální, nadlidsky krásný mladík. Ten ji málem políbil, donutil zapomenout na Stefana. Elena však včas uhnula onen mladík záhadně zmizel. Pak se rozsvítilo.

Elena a Meredith se tehdy rozhodly přespat u Bonnie. Avšak bylo znepokujující, že celý večer Jang-Ce, Bonniin pes štěkal. A ještě víc znepokujující bylo, že štěkal na toho havrana, který sleduje. Měly dořešit poslední úpravy hradu a taky se Bonnie a Meredith musely dozvědět, jak to vypadá se Stefanem. Ale Elena to nedokázala říct. Proto přinesla svůj deník a přečetla z něho, že neví, jak to s nimi bude dál. A tak jí čarodějka Bonnie poradí kouzlo, díky kterému zjistí, za koho se vdá. Měla ho pozvat dál, přesně o půlnoci. A tak zavolala "Vejdi!" do prázdného prostoru. A jejího pozvání využil onen mladík z tělocvičny. A opět záhadně zmizí. Když vyběhne Elena ven dozví se, že Jang-Ce zemřel. Ale když se vrátí zase zpět dovnitř, deník je fuč.

A najednou tu byl Halloween. Stefan šel za Drákulu a Elena šla za ledovou princeznu. Šaty byly dělané na zakázku podle renesanční Itálie. Jak moc se tedy v šatech z patnáctého století a skloněnou hlavou podobala Kathrine!

Ale pan Tanner, který zastupoval za trenéra Lymana a měl hrát mrtvolu, dělal potíže. Nechtěl se pomazat kečupem, aby to vypadalo, že má na sobě krev. A proto Stefan použil Síly, aby udělal, co chtěly. Elena si dokonce někoho všimla. Tem někdo tam neměl být. Ale na té chůzi bylo něco známého.

A potom, během představení, Bonnie zjistí, že pan Tanner je skutečně mrtvý. Někdo ho zabil.
A Tyler ještě nezapomněl na ten večer na hřbitově. Řekne, že to udělal Stefan. Byl u něj jako poslední a neměl s ním nejlepší vztah. A všichni tomu věří, kromě Bonnie, Meredith, Matta a Eleny. Matt tedy varuje Stefana, aby zmizel.

Stefan přijde domů a myslí si, že to udělal on. Tak jako u toho staříka a dokonce si to myslel i u Vickie. Proto převrátí svůj pokoj vzhůru nohama a vyleze na střechu. Musí se napít. Hned.

Ale zatím Elena zmizí ze strašidelného hradu a míří si to ke Stefanovi. Přijde zrovna včas, aby viděla, jak se krmí holubicí. Lekne se a snaží se utéct, přičemž přepadne přes zábradlí a padá. Ale Stefan ji zachrání, aby se ji nic neastalo. Když budou konečně v jeho pokoji, všechno ji vysvětlí. Řekne jí celý příběh - včetně té části o Kathrine... A o tom, jak zemřela. Chtěla je mít oba, nechala se upálit na slunci. Chtěla, aby se Damon a Stefan udobřili, ale způsobila opak - zabili se navzájem a proměnili.

Protože Stefan nezabíjel lidi, ale Damon ano, byl Damon silnější než Stefan. Vyhrožoval mu, a proto musel Stefan odejít z Itálie. A pak mu Elena řekla, že to všechno udělal Damon. Řekla, že ho viděla, už třikrát, protože tam ve strašidelném hradě, to byl rozhodně Damon. Povzbudila ho. Vyhnala mu z hlavy pochybnosti. A pak mu dokonce dala svou krev.

Když Stefan odveze Elenu domů, nevydrží to a vydá se hledat Damona. Jenže, Damona nemůžete jít hledat. Když bude chtít, najde si vás sám.

A Damon nyní chtěl. Ukáže mu, že je silnější. Přizná, že to všechno dělal on, ne Stefan. A vyhrožuje mu. Damon to, co chce, většinou dostane. A teď chtěl Elenu. Protože vypadala jako Kathrine, ale pro něj byla lepší než Kathrine. Ale to by nebyl Stefan, kdyby nevzdoroval.

A proto ho Damon chce poučit. Něco mu udělá, protože potom Stefana halí jen černočerná tma.

Elena přijde do školy a od Meredith se dozví, že Stefan zmizel. A policie si myslí, že zmizel proto, že je vinný. Elena však ví, že je nevinný a řekla... ne, doslova řvala že mu někdo musel vyhrožovat a vyběhne ze třídy. Ale nejde si to vyřídit s Tylerem Smallwoodem, jak si všichni myslí. Ona totiž míří ven a přes Wickery Bridge na starý hřbitov. Neodradí ji ani silný vítr, který očividně dělá ten, koho hledá. Když ho nikde neviděla, jednoduše zavolala, přímo do větru jediné slovo a věděla, že se jí dostane odpovědi.
"DAMONE!"
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 denisamachalova denisamachalova | Web | 22. června 2013 v 16:56 | Reagovat

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama